Návod jak se zbavit plísně v domě
Plísně se tvoří v mnoha českých domácnostech, nejčastěji se vrací v době topné sezóny a trápí nejen rodinné domy ale i bytové jednotky. Říká se, že zhruba každý pátý člověk v naší zemi, žije ve vlhkém a plísní napadeném prostředí, to znamená, že zhruba 2 140 000 lidí žije v nezdravém prostředí. V lepším případě se plíseň usadí jen na vnitřní straně zdiva, v těch horších případech mohou napadnou i nábytek, koberce a podlahy. Nejhorší variantou je špatný dopad na lidské zdraví, kdy plísně způsobují alergické reakce, astma, ale i třeba jiná závažná onemocnění. Proto je velice důležité začít plísně řešit včas, riziko, že se plísně objeví i ve Vašem bytě je totiž vysoké. V každé domácnosti jsou vlhká místa, vlhká místa znamenají ideální podmínky pro růst a rozmnožování plísní, vznikají spory, které jsou velice malé a lehké a jsou snadno zanášeny vzduchem do velkých vzdáleností.
Plísně a jejich vliv na lidský organismus
Plísně v domácnostech mohou velice negativně ovlivňovat lidské zdraví, a to nejen z hlediska alergických reakcí, astmatických problémů ale i mykotických a jiných onemocnění. Plíseň obsahuje spóry, které patří k závažným alergenům. Chemické látky, které jsou vylučovány plísněmi mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždit oči, sliznici v nosu a v krku, způsobují bolesti hlavy a také dráždí naši pokožku.
Nejrizikovější místa pro vznik plísní
Prevence proti vzniku plísní
Účinnou a léty ověřenou prevencí proti tvorbě a výskytu plísní je dostatečné proudění
vzduchu v místnostech tím dojde odvětrání naakumulované vzdušné vlhkosti, která má největší vliv pro tvorbu plísní. S vlhkých vzduchem Vám pomůže třeba i větrák, ale hlavním a nejdůležitějším preventivním opatřením je pořádně otevřít všechna okna a intezivně vyvětrat.
Další prevencí může být odstranění zdroje vlhkosti, hodně rostlin, akvárium s rybičkami,
vaření se zapnutou digestoří, aké je dobré nesušit prádlo v místnosti, odsunout nábytek
dále od zdiva ale třeba i odstraněním příčiny vlhkosti zdiva z důvodů již
nefunkční nebo poškozené izolace. Odstranění plísní je také velice důležitou
součástí prevence, samotný biocid může být jen dočasným řešením, a proto by omítky
měli být v místech výskytu plísně odstraněny a následně nově zhotoveny. Pokud toto ale nechcete podstupovat, musíte plíseň důkladně odstranit a použít kvalitní přípravek, viz. e-shop, který plísně likviduje a zároveň působí preventivně proti dalšímu vzniku.
Návod jak odstranit plíseň na zdi
- Ještě než se pustíte do samotného odstranění plísní, připravte si ochranné pomůcky - rukavice, ochranné brýle, roušku nebo respirátor abyste nevdechovali spóry plísní a nezapomeňte i na staré oblečení, které se bude také hodit.
- Místo napadené plísní nejprve smáčíte vlažnou vodou, můžete přidat vodu s desinfekcí, ale hlavně místo namočte, aby se spóry plísní nešířily vzduchem dále po bytě. Čistou houbičkou, kterou jste na plíseň ještě nepoužili ošetříte zdivo okolo místa plísně s přesahem aspoň 15 cm.
- Místa zasažená plísní seškrábněte zednickou špachtlí nebo drátěným kartáčem, ty místa která mají velký nános plísně je lepší oškrábat nebo oklepat až na režné zdivo. Postup může být i vícekrát opakován.
- Proveďte kontrolu míst s narušenou omítkou, většinou jsou to místa s boulí na omítce nebo samotná koroze omítky, tato místa mohou být zasažena nadměrnou vlhkostí, která vzlíná z podzákladí domu a je vhodné je zároveň oklepat a sanovat, protože právě na takovýchto místech hrozí zvýšené riziko vzniku další plísně.
- Pakliže budete zdivo jen povrchově sanovat, doporučujeme použít termoizolační nátěr s fungicidní složkou, viz. eshop, při novém omítání se doporučuje nejprve zdivo dodatečně izolovat AquaStop Cream® a následně zaomítat omítkou na vlhká zdiva AquaSan Porosity®.
Ne všechny protiplísňové přípravky jsou vhodné
Na trhu je dnes mnoho
přípravků proti vzniku plísní, které se liší zejména tím, zda se jedná o
přípravky s obsahem chlóru nebo bez chlórové. Na přípravky, které obsahují chlór si dejte pozor, pak by boj s plísní mohl být boj s větrnými mlýny. Chlór se totiž po nějaké době přemění na sůl, sůl je hygroskopická a to znamená, že omítka v místě ošetření bude po čase absorbovat vzdušnou vlhkost do sebe, no a vlhkost v omítce znamená opět ideální místo pro růst plísní. Pokud tedy hledáte nejvhodnější přípravek pro preventivní ale i úspěšný boj s plísní, obraťte se na naší poradnu a nebo si rovnou zakupte námi doporučovaný produkt.
INJEKTÁŽ CZ, s.r.o.